blog.etransport.pl
Marcin63
  
Route Zero
2012-04-28

Ten „highway” budowano prawie czterdzieści lat ale jego długość nigdy nie przekroczyła 25-ciu kilometrów! Nazywano go „Route Zero” i tak naprawdę celem budowy nie była sama droga ale fizyczne wyniszczenie pracujących na niej więźniów. Mówię o francuskiej kolonii karnej na terytorium Gujany Francuskiej znanej pod nazwą „Devil's Island”. Nazwa nie jest precyzyjna bo tak naprawdę Diabla Wyspa to tylko mała cząstka /obóz/ całej kolonii ale tak się już przyjęło. Wiele napisano na temat strasznych warunków panujących w tym francuskim, zamorskim obozie koncentracyjnym. Bodaj najsłynniejszą jest wydana w 1969 roku książka Henri Charriere pod tytułem „Papillon”. Pamiętamy wspaniały film ze Stevem McQueen i Dustinem Hoffmanem.
Parę słów na temat owego „highwayu śmierci”! Ileż tych „dróg śmierci” rozsianych jest po całym świecie... ich budowniczowie nie mogą być zapomniani!
Route Zero budowana była na terenie najgorszego ze wszystkich innych - obozu Kourou. To był obóz „drwali”, którzy pracowali przy wycince dżungli. Byli zmuszani pracować nago – ubrani jedynie w słomkowe kapelusze i buty. Prace często gęsto prowadzono po pas wodzie w chmurach komarów i przy palącym słońcu. Czy to była budowa drogi? W ciągu trzech lat cztery tysiące więźniów zmarło tam z wycieńczenia, chorób i nieludzkiego traktowania. A jednak droga Zero – z obozu do więzienia St. Laurent budowana była nieustannie. Czy po tym prawdziwie trupim highwayu jeździły trucki? Trudno nawet o tym myśleć. Zaopatrzenie szło głównie łodziami rzeką Maroni a jedyne samochody – czy „camionetki” - będące na wyposażeniu Adminstracji Kolonii to były małe Renault i Berliety, które żadną miarą nie mogłyby podołać wertepom i wybojom „Route Zero”.
Mimo wszystko postanowiłem o niej napisać bo przecież rozmawiamy tu o transporcie a wlasnie tam – w tropikalnym piekle obozu Kourou - szedł nieprzerwany transport dusz zamęczonych więźniów do tego lepszego ze światów. Droga Zero dobrze służyła takiemu zadaniu!

Marcin63
Wasze komentarze (0) »
Skomentuj »

etransport.pl - nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum i autorów publikacji na stronach parking.etransport.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi i publikacje naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.