blog.etransport.pl
Okiem Shellmy
  
"Nie damy pogrześć mowy."
2012-06-07
 "Rotę" Marii Konopnickiej znamy prawie wszyscy:

"
Nie rzucim ziemi skąd nasz ród!
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep Piastowy(...)"

Wiele osób z dumą i pietyzmem te słowa powtarza. Są sztandarowym przykładem deklaracji niepodległości, niezawisłości, czynnej postawy obronnej wobec różnej maści okupantów. Jakby nie było - postawa godna... teoretycznie.

Codzienność forumowa:

1)  (2012-05-22 22:49:46) co tam u was słychac

Uderza brak znaków interpunkcyjnych i bezmyślne formułowanie pytania. Powinno być: Co u Was słychać? Zaimek wskazujący "tam" jest zbędny (by nie rzec, że szkodliwy dla treści). Niestety, ta głupawa konstrukcja jest ostatnio bardzo popularna. Jeszcze bardziej razi inne wyrażenie, które często pojawia się na wątkach: "Co tam słychować?"


2) (2012-05-04 13:00:23) nie dziwi mnie ty cały BOLO, ze * obrabiają tylko mienczki za plecami!!to ze komus lece kase, to moja i twoja prywatna sprawa (...)

Nie jestem pewna, czy tę wypowiedź można jednoznacznie zinterpretować. Moim zdaniem w grę wchodzi tylko domyślanie się intencji autora. Czytelność komunikatu jest zakłócona przez kilka elementów. Rażący błąd ortograficzny odgrywa w tym procesie rolę drugorzędną. Choć czytałam poprzedzające tę wypowiedź posty, to nie udało mi się rozszyfrować sensu pierwszych pięciu wyrazów. Polot autorski wyrażający się w frazie: to ze komus lece kase powalił mnie na kolana.

3) (2012-06-07 11:08:53) Witam wszystkich, wczoraj mnie zaprosili na rozmow kwalifik

Coraz częściej zauważa się w wypowiedziach nieuprawnione skracanie wyrazów. Jest to wynik zwyczajnego niechlujstwa językowego i lenistwa.

4) (2012-06-07 12:05:47) tera ide w pokrzywy bo wszysko mruga.

Kolejny przykład niechlujstwa, ale wzbogacony o stosowanie niezrozumiałych metafor. Prawdopodobnie miało być "artystycznie" i "z polotem", a wyszedł klasyczny bełkot. O lekceważeniu interpunkcji nie wspominam.

5) (2012-04-29 20:39:33) a bag w niemczech.

BAG - jest to skrót, którego zapis jest unormowany. Pisownia małymi literami jest niepoprawna. Podobnie sprawa ma się w przypadku pisania nazw krajów. Nawet, gdy za niektórymi narodowościami nie przepadamy;>


6) (2011-01-12 21:23:38) ja tam pracowalem grzywacz loda by zrobił bym tam pracował oszusci i złodzieje a ania to by tak sie * że masakra kto kce sprubowac to zapraszam

Tutaj komentarz jest zbędny. Nic nie jest poprawnie.

7) (2011-09-06 16:15:04) prosze cie kijANKA! nie rob sobie jajow! podaj wykladnie pojecia (...)

Nieumiejętność odmieniania wyrazów jest od jakiegoś czasu potworną zmorą for internetowych. Brak polskiej czcionki można by próbować usprawiedliwiać, ale w kontekście kompozycji całości - wszystko razi. Zwrócę tu jeszcze uwagę na dotychczas przemilczany zwyczaj - brak dużych liter przy rozpoczynaniu kolejnych zdań.

8) (2012-06-07 11:59:04) ta... regularne strajki co tydzień na bazie to dobra droga do żądania podwyżek... no chyba że się Łełro naczyna...

Niby wyróżniona fraza miała być formą zabawy językowej. Na takie fantazje mogą sobie bezkarnie pozwalać osoby, które  językiem operują naprawdę sprawnie. Niestety, ale na forach zauważa się tendencję do stylizacji na "mowę potłuczoną", jednak nie wypadają te zabiegi zabawnie. Przeciwnie. Takie literowe igraszki przemieniają się w upowszechnianie złych wzorców. I wcale nie dodają uroku wypowiedziom.

9) (2012-06-07 12:09:35) grzesiek
z wami psiewośnikami to oczy trza mieć naokoło głowy i zawsze otwarte

Gdy zwracamy się do kogoś, zaimki osobowe piszemy wielką literą (Jeżeli kogoś nie lubimy, możemy użyć tylko dużej litery;>). A na słówko "trza" aż żal energii, by komentować.

10) (2012-06-07 00:32:46) Adam uciekł do Polski. Tak bynajmniej mi koledzy mówili.

Klasycznie używanie modnych słów bez znajomości ich znaczenia. "Bynajmniej" nie jest synonimem wyrazu "przynajmniej". Bynajmniej = w najmniejszym stopniu.
Niedawno zauważyłam, że według niektórych słowa "empatia" i "emocje" są tożsame znaczeniowo. Przeraża tak daleko posunięta ignorancja.

11) (2012-06-07 00:38:40) Znam takich co na tel nagrywali na weekendzie żeby szefowi zaplusowac na firmie.

Poprawnie: Znam takich, którzy w weekend telefonami nagrywali (tu powinno być wskazanie, co nagrywali), żeby przypodobać się szefowi.


12) (2012-02-27 00:05:49) Znam kieroffcę co chciał zlać dizla na parkingu z pompki i mu rozładowało roz... baterię, przypał....

Po raz kolejny obserwujemy niby zabawę słowną, a w rezultacie - marny efekt.

Zaborcy przez ponad sto lat nie zniszczyli języka polskiego. Teraz Polacy zachwaszczają swą ojczystą mowę sami. Jest to bardzo przykre zjawisko, które dowodzi lenistwa, szerzącej się ignorancji, braku szacunku do innych, a nade wszystko - do siebie.

Nie dajmy pogrześć mowy!
Shellma
Wasze komentarze (264) »
darjar73
(2012-06-07 14:25:01)
No nareszcie, bardzo delikatnie dane do zrozumienia przesłanie do typowych, lub
udających analfabetów!
Osobiś cie uważam, że karygodne jest kaleczenie w ohydny sposób naszego języka!To
zrozumiałe w pewnym stopniu, że ktoś nie urodził się ze słownikiem ortograficznym w
głowie, lecz po pierwsze taką wiedzę można nabyć, a w najgorszym wypadku są
komputerowe "sprawdzacze poprawności"
31ka
(2012-06-07 14:31:00)
nie uzywam polskich znakow, pisze zaimki osobowe mala litera, zdania rowniez zaczynam
mala. czyste lenistwo, przyznaje sie.
sama swieta nie jestem, ale uwazam, ze stokroc gorszy od ortografow jest
wszechobecny "forumowy bełkot".
ccx
(2012-06-07 14:33:31)
jako że jest i mój wpis to się odniosę

jeśli pani purystka językowa przestanie wycinać posty stanowiące opinię inną niż
jej i przestanie w swym moderowaniu kierować się sympatiami i antypatiami ale
obiektywizmem, również jak skończy stawiać po kryjomu plusy i minusy to ja zacznę
użuwać dużych liter i interpunkcji

miłuj bliźniego swego jak siebie samego rudello
Zobacz więcej »

etransport.pl - nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum i autorów publikacji na stronach parking.etransport.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi i publikacje naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Shellma o sobie

O mnie? Nie lubię pisać o sobie. Inni robią to za mnie. Dużo tego było, nie sposób ogarnąć:D. A że lubię cytaty, o to jeden z nich: "~Ł ysy (2009-06-03 12:55:44) Jednym słowem, prawda boli zakłamane owieczki. Shellma tak trzymaj, wal prosto w zakłamane patrzały. Jest to jedyny sposób dotarcia do hipokrytów.".