blog.etransport.pl
Moja Pasja
  
Świąteczne porządki
2013-03-25
Lada chwila i rozpoczną się święta Wielkanocne. Chyba w każdym domu rozpoczynają się wielkie porządki  przedświąteczne.  U mnie w domu rozpoczęły się one już dość dawno. Jak co roku zaczynają się one u mnie dość wcześnie.  Od miesiąca usiłowałam zmusić  się do tych porządków,   dlatego rozpoczęły się one tak szybko abym złapała motywacje.  Wstawałam sobie rano i mówiłam „Zacznę sobie sprzątać”  a jak wracałam to najczęściej szybkie przebranie i na warsztat i tak sobie mijał dzień, za dniem, dzień, za dniem….  Jako, że sprzątać naprawdę nienawidzę i w sprzątaniu mam jak to mówią w domu „dwa biegi: Wolny i jeszcze wolniejszy”  to zawsze posprzątam swój pokój i jeszcze coś tam w domu zrobię. Ale w tym roku przeszłam samą chyba siebie….

Siedząc sobie tak sama na warsztacie stwierdziłam, że zrobię sobie PORZĄDKI na warsztacie.  Rozpoczęłam od samego tyłu.  Nie znalazłam tam w sumie nic takiego co by przykuło moją uwagę na dłużej niż 5 sekund ale za to przekonałam się, że mój piesek potrafi bardzo szybko ukraść felgę z malucha (która leżała gdzieś niedaleko)  i wynieść ją na sam koniec ogrodu… Potem pomieszczenie nad warsztatem… Tam znalazłam bardzo fajne rzeczy. Znalazłam mnóstwo zegarów z starych samochodów, znalazłam jakieś stare papiery, kluczyki, takie pierdoły generalnie ale… 4 rzeczy przykuły moją uwagę. 3 tłoki silnika* i znaczek z volkswagena. Znaczek wzięłam i w pokoju powiesiłam ale bardzo długo nie mogłam dojść do tego z czego to tłoki, a że ciekawość mnie bardzo zżerała... Zapakowałam je i zabrałam do domu. Ponad pół nocy szukałam w Internecie, książkach i innych możliwych pomocach z czego to mogą być tłoki. Nie znalazłam. Podejrzewałam tylko, że z peugeota 605 II. Następnego dnia szukałam korbowodów** ale niestety nie znalazłam. Stwierdziłam, że przejdę się na złom i może będą mieć. Poczytałam jeszcze o kilku innych tłokach i kilka dni później poszłam na ten złom.
Wchodzę sobie a Pan od razu pyta w czym może mi pomóc. Ja mu na to, że to taka trochę nietypowa sprawa, że potrzebuję korbowód do takiego tłoka, pokazuje tłok a Pan wielkie zdziwienie,   przyszedł następny.  Pyta z czego to jest  a ja Mu mówię, że sama nie wiem bo znalazłam to na warsztacie i podejrzewałam, że może to być z peugeota 605, mówię : „Myślałam też nad ursusem***… „ Nawet nie skończyłam a On do swoich kolegów „Panowie korbowody z peugeota albo z ursusa” a ja Mu na to  „Nie z ursusa to nie może być bo jak wchodzą tulejki to w ursusie nie są okrągłe tak jak tu, tam to jest ścięte. Myślałam o maszynach budowlanych ale też nie pasuje bo są z reguły krótsze i w ogóle to mają inne denko.” Widząc jak Pan patrzy na moją bluzę z Scanii i na tłok dodałam „ Nie z Scanii to też nie jest „ i wszyscy w śmiech.  Jeszcze chwilę porozmawialiśmy na temat tych tłoków i wróciłam do domu, a właściwie na warsztat. Inny złom - było podobnie ale zakupiłam sobie 3 tłoki z korbowodami z fiata 126p, które teraz po wyczyszczeniu, wypolerowaniu i  ustawieniu na podstawce pełnią rolę ozdoby mojego pokoju. Ostatecznie odkryłam z czego są to tłoki pomimo, że nie było to łatwe to wpadłam na to przez przypadek. Ostatecznie zostały dwie propozycje Moskwicz 42 albo żuk. Poszukałam w tych kierunkach. Dowiedziałam, się  że tłoki są z żuka, pomimo, że jeszcze nie wiem z jakiego to przynajmniej mam już pewne określenie gdzie mogę dalej szukać :) :)

I w końcu, kilka dni temu zrobiłam sobie w pokoju porządek na błysk. Tłoki przecież nie mogą stać w  „syfie”:):):) Za niedługo zabieram się za porządki w autach, które stoją i robią za magazynierkę części i za warsztat. Jestem ciekawa co ciekawego  jeszcze znajdę.  A w czwartek zabieram się za robienie pisanek z Scanii, Dafa itp.  :D :D :D

Wszystkim życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych :)


Tak jeszcze w skrócie dla wyjaśnienia kilku pojęć:
•    Tłok  silnika- jest to element układu tłokowo-korbowego, podczas pracy silnika wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Ma kształt walca zamkniętego od góry denkiem.
•    Korbowód-  jest połączony z tłokiem i wałem korbowym. Służy do zamiany ruchu posuwisto-zwrotnego tłoka na ruch obrotowy wału korbowego
•    Ursus  - traktor, ciągnik rolniczy.


Paulina
Wasze komentarze (0) »
Skomentuj »

etransport.pl - nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum i autorów publikacji na stronach parking.etransport.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi i publikacje naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.