blog.etransport.pl
Opowieści Sztapla i Negatywu zakrapiane Podkolnikiem
  
Kilka słów o Lohr'ach.
2009-06-29
Koleżanki i koledzy kierowcy pojazdów poruszających się po naszych drogach, chciałem Wam przybliżyć robotę na Lohr'ach, drabinach, żelazach czy po prostu transporterach samochodów.
Nie obrażajcie sie jeśli podczas rozmowy przez CB radio użyjecie słowa Laweta zamiast Lohr'a  i kierowca tego czegoś Wam powie że to LOHR'A a nie LAWETA.
Zazwyczaj przyjęte w żargonie drabiniarzy (kierowów autotransporterów) jest że laweta to raczej holownik Pomocy Drogowej, czy niskopodwoziowy pojazd, lub naczepa/przyczepa.
Chciałem przybliżyć ten specyficzny transport, i związane z tym pytania.
Najczęściej koledzy z plandek czy normalnych zestawów pytają: A kto Wam to ładuje?
odpowiedź: nikt, sami ładujemy, ustawiamy, zabezpieczamy i odpowiadamy za transport
Po przyjeździe na załadunek rozkładamy żelastwo do załadunku, i lecimy między alejki poszukać swojego ładunku, jak już go znajdę, sprawdzam nr. VIN pojazdów, wyposażenie, i stan lakieru, jak coś jest uszkodzone muszą na placu wystawić protokół, w przeciwnym razie po dostarczeniu będą mnie się czepiać że czegoś brak albo coś jest porysowane.
Każdy transporter, nieważna firma, posiada sztaple, kliny(zapory), negatyw, pasy, łyżki(forketony), słupy, nożyce, śruby, szuflady i jeszcze kilka innych wynalazków służących do mocowania, ustawiania i załadunku samochodów.
W zależności od wielkości zabiera się od 6-10 samochodów osobowych (Smart'ów ładuje się 12), albo 2-4 busów, wszystko się opiera się na długości i wysokości pojazdów, bo niestety albo jest się niskim a długim, albo krótkim i wysokim.
Tu dla zainteresowanych przedstawiam przyklady najbardziej popularnych typów zabudowy:

Rolfo Pegasus
http://www.rolfo.com/index.pl?pos=02.01&lang=en
adres strony dla ciekawych, a jest tam trochę fajnych fotekEurolohr zwana Euroklatką :)
http://www.lohr.fr/transport-automobiles_gb.htm
tutaj trzeba trochę pogrzebać, ale też są zdjęciahttp://www.kaessbohrer.at/
świetna stronka

tu kilka innych:

http://www.fvgfahrzeugbau.de/index.php?id=13&L=1

http://www.rimo.lt/kalba-2/

 Tak, to tyle na temat Lohr, i pamiętajcie że jak jedziesz i widzisz Lohre która się kołysze to nie koniecznie kierowca jest pijany:P


Tu takie dwie ciekawostki:
można i tak :)to tak na pokaz że nie tylko samochody można tym wozić :)

 najgorszym wrogiem lohr są niskie wiadukty i mosty, a na temat ich oznakowania pisał ostatnio Borsuk
Ponieważ to mój pierwszy art/blog (nazwa własna), więc proszę o wyrozumiałość.

Dziobaty
Wasze komentarze (22) »
Skomentuj »

etransport.pl - nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum i autorów publikacji na stronach parking.etransport.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi i publikacje naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.