blog.etransport.pl
Widziane z kabiny
Przednie brednie poobiednie nawiedzonego kierownika zestawu kołowego
  
Diesel to kupa !!
2010-01-29

Motoryzacyjni ortodoksi wyznają kilka żelaznych zasad. Należą do nich m.in. ta o wyższości napędu na tylną oś oraz ta, że na ropę jeździć mogą jedynie ciężarówki.


Zwłaszcza ten ostatni osąd często poruszany jest na internetowych forach. Mimo że właściciele diesli potrafią przedstawić szereg argumentów stawiających te jednostki napędowe w dobrym świetle i tak, w końcu pojawi się jakiś wpis, którego treść wyrazi się w trzech słowach - "diesel to kupa".

Co ciekawe, autorzy tego typu komentarzy (co zapewne ich zaskoczy) mogą mieć więcej racji, niż im się wydaje. Okazuje się bowiem, że bakterie występujące w kale mogą przyczynić się do kolejnego boomu na silniki diesla i uchronić nas przed skutkami wyczerpania się paliw kopalnych.

Brytyjscy naukowcy opracowali właśnie metodę produkcji biodiesla z wykorzystaniem żyjących w jelicie grubym bakterii E.coli. Materiałem do produkcji paliwa jest biomasa, ale to bakterie pełnią w tym procesie główną rolę. Naukowcy zmodyfikowali je tak, by zawierały one geny odpowiedzialne za katalizowanie reakcji, w wyniku których uzyskiwane jest paliwo.

Co ważne, do reakcji nie są potrzebne żadne dodatkowe chemikalia. Wystarczy, że zmodyfikowane genetycznie bakterie umieszczone zostaną we wsadzie biomasy. W wyniku przemian powstaje oleista ciecz, której właściwości przypominają olej napędowy. Naukowcy przewidują, że produkowane w ten sposób paliwo może pojawić się na rynku już za dwa lata.

Bakterie E.coli wchodzą w skład flory bakteryjnej jelita grubego człowieka i zwierząt. Ich występowanie w wodzie i glebie (gdzie trafiają m.in. z kałem) jest wskaźnikiem, który często stosuje się do określenia stopnia zanieczyszczenia środowiska. W jelicie spełniają one jednak bardzo pożyteczną rolę, poza rozkładem pokarmu, pomagają też w produkcji witamin typu B i K.

Teraz okazuje się, że mogą również uchronić naszą cywilizację przed zagrożeniem spowodowanym wyczerpaniem się paliw kopalnych.

Nie od dziś wiadomo przecież, że w kupie siła!


Artykuł pochodzi z poboczem.interia.pl a spodobał mi się kontekst :P

Borsuk 6x9
Wasze komentarze (0) »
Skomentuj »

etransport.pl - nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum i autorów publikacji na stronach parking.etransport.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi i publikacje naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Borsuk 6x9 o sobie

kierowca odrzutowca zwanego renatą: dla niewtajemniczonych zawodowy morderca za kółkiem 40 tonowego kolosa rozjeżdżającego resztki dróg i siejący postrach wśród operatorów aut osobowych jak też ludności pieszej miast i wsi. :P a mnie to wisi hyhy