blog.etransport.pl
Marcin63
  
Trans-Canada Highway
2012-04-02

Nic tak nie zjednoczyło Kanady jak Trans-Canada Highway! Przed 1962 rokiem - czyli przed otwarciem tej wspaniałej magistrali jazda z Ontario do zachodnich prowincji odbywała się przez terytorium Stanów. Nie to żeby po kanadyjskiej stronie nie było dróg! Były - ale takie, które przyprawiały o płacz i złamany kręgoslup. Droga z Toronto do np. Winnipeg była w jakimś sensie pierwowzorem 11-tki ale w t...amtych czasach to byl raczej leśny dukt niż szosa! Dobry dla ciężkiego sprzętu leśnego a nie dla trucków.
System dróg, który w skrócie nazywa sie Trans-Canada Hwy zmieniał diametralnie cały transport drogowy. Zmieniał w istocie rzeczy oblicze kanadyjskiej gospodarki!
To była prawdziwa rewolucja i w gruncie rzeczy nasz przegląd słynnych dróg powinnienem rozpocząć właśnie od T-C Hwy!
Wielu z nas zna go w częściach, wielu zna w całości! Są tacy, którzy znają wszystkie jego zakamarki i odnogi. Bo T-C to tak naprawdę cała siatka dróg, która w ogromnej większości pokrywa południe naszego wspaniałego Kraju. Od Nowej Funlandii przez prowincje Atlantyckie, Quebec, Ontario, Prerie i Góry Skaliste ciągnie się aż do Vancouver Island. Począwszy od Manitoby rozdwaja się i idzie północą jako Yellowhead Highway i południem jako Jedynka. Także i w naszym Ontario ciągnie się dwoma ramionami: 11-tką i południową 17-tką.
Przeszło 8 tysięcy kilometrów od oceanu do oceanu!
Matka wszystkich kanadyjskich dróg!

Marcin63
Wasze komentarze (0) »
Skomentuj »

etransport.pl - nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum i autorów publikacji na stronach parking.etransport.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi i publikacje naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.